Odloučení prachu z pilin před lisováním
Cyklónová separace prachu je v podstatě mechanické oddělení prachových částic, kdy se pro oddělení prachu využívá odstředivé síly působící na prachové částice unášené v oddělovacím prostoru. Směs vzduchu s prachem vstupuje do cyklónového oddělovače ve vrchní části v excentrického náběhu, který uvede tuto směs do rotace kolem osy cyklónu. Prachové částice vlivem odstředivé síly kloužou po vnitřní ploše tubusu cyklónového oddělovače a vlivem gravitace jsou unášeny směrem dolů k přírubě výsypu. Vzduch odchází středem ve vrchní části cyklónového odlučovače. Pro správnou funkci cyklónu je nutné zajistit utěsnění výsypu odpadu od okolního prostředí, aby nedocházelo k přisávání vzduchu a tedy k ovlivňování proudění uvnitř cyklónu či úniku vzduchu skrz hrdlo výsypu. Cyklónové odsavače se s úspěchem využívají pro odsávání těžších nečistot, které jsou oddělovány s vysokou účinností.
Cyklónové odsavače nachází své využití při výrobě pelet kde za sušárnou se pilina odlučuje z proudu teplého vzduchu. Odlučovače jsou sestavovány z jednotlivých částí, spojovaných přírubami tak, aby bylo možné jednotlivé části po opotřebování abrazí jednoduše vyměnit. Cyklonové odlučovače se používají i samostatně bez koncového filtru, a to převážně v aplikacích odsávání mokrých pilin a štěpky. Zde dosahují cyklóny vysoké účinnosti odloučení a není nutné používat koncový stupeň filtrace.
Technologie
Odsavače se používají u výroby pelet, za sušárnou se pilina odlučuje z proudu teplého vzduchu.
3D animace principu a funkce cyklonového dlučovače po vysušení piliny.
Cyklónové odsavače se s úspěchem využívají pro odsávání prachových částic.
Prachové částice vlivem odstředivé síly kloužou po vnitřní ploše tubusu.
Odloučení prachu
Cyklónové odlučovače se s úspěchem využívají pro odlučování těžších nečistot z pilin připravených pro výrobu pelet, které jsou tímto způsobem odlučovány s vysokou účinností. Cyklónové odlučovače jsou vyráběny v různých výkonových řadách. Při požadavku na větší množství odsávané vzdušniny, jsou cyklonové odlučovače řazeny paralelně do sestavy multicyklónového odlučovače.
Příprava pilin na lisování
Vyhrnovací podavač (hydraulicky posuvná podlaha) je zařízení, které slouží k manipulaci s pilinou a štěpkou v prostoru určeném pro skladování. Standardním využitím je plynulé zásobování pro kotelny spalující biomasu. Díky své konstrukci je možné, aby na vyhrnovací podavač byla umístěna dostatečná zásoba materiálu pro další plynulé zásobování. Jedná se o speciální hydraulické zařízení, které plně automaticky dopravuje materiál pro výrobu pelet do dalšího dopravního zařízení. Vyhrnovací podavač je instalován na ocelové profily, které jsou předem zabudovány do podlahy skladu. Ramena hydraulického podavače pracují cyklicky v závislosti na nastavené rychlosti která je dána objemem materiálu. Vyhrnovací podavač vykazuje nízkou hladinu hluku a minimální nároky na obsluhu a servis. Prašnost je dána druhem a vlhkostí dopravovaného materiálu.
V mlýny KAHL jsou vhodné pro mletí dřevní štěpky, piliny nebo hobliny a další kusové biomasy. Tyto vstupní suroviny se liší povrchem, konzistencí, ale také vlhkostí. Dřevo má často vyšší obsah vlhkosti než jiná biomasa, což může vést k problému s broušením. Mlýny jsou však přizpůsobeny přesně takovým biomasám, a proto jsou ideální pro mletí dřevěných výrobků. Mimo jiné dosahuje svého úspěchu drcením a broušením válečků. Rozsah výkonu je mezi několika stovkami kilo a více než 40 t / h. Mlýn KAHL to vše s minimální spotřebou energie v kombinaci s tichým provozem, nízkými nároky na prostor a bez aspirace, cyklónového, filtračního a odpadního vzduchu.
Dřevní štěpka je štěpené kusové dřevo
Z pilin a štěpky s minimální vlhkostí je možné vyrábět dřevěné pelety vysoké kvality a maximální výhřevnosti. Výroba pevných biopaliv je ekonomicky a organizačně poměrně náročnou záležitostí. Náročnost této produkce je možné snížit, mimo jiné, volbou toho správného technologického postupu při sklizni, zpracování, skladování a spotřebě. Sušení se podílí velmi významně na celkové bilanci výroby biopaliv. Sušení je též operace nutná k dosažení jejich dlouhodobé skladovatelnosti. Při návrhu řešení je možné včlenit sušení do různých bodů technologického postupu.
Peletovací linka
Pilina je skladována v samostatné hale, pomocí manipulátoru je přihrnována na příjmovou hydraulickou podlahu.
DetailSušení pilin
Piliny z čerstvého pořezu mají vysoký obsah vody, více než 40%. Před peletováním je nutné usušit pilinu na hodnotu okolo 11%.
DetailOdloučení prachu
Za bubnovými sušárnami se pilina odloučuje z proudu teplého vzduchu pomocí soustavy cyklonů, potom odchází jen čistá pára.
DetailDrcení pilin
Piliny putují do mlýnu s malými kladívky, které sjednotí frakci pilin a hoblin, to zajišťuje síto o průměru ok cca 5mm.
DetailMíchání pilin
Dálě jdou piliny do míchacího zásobníku, kde se pilina krátce zdrží a cestou do lisu se do ní doplní ještě malé množství aditiva.
DetailHomogenizace pilin
Homogenizátor je vybaven zařízením pro zkrápění pilin, aby bylo možné regulovat optimální vlhkost suroviny před lisováním.
DetailLisování pelet
Pilina je pomocí tři vnitřních rolen vytlačována do kruhové matrice, ve které je řada kanálků, které zformují pilinu do pelety.
DetailChlazení pelet
Pelety po vylisování mají okolo 70° C a jsou tvarově nestabilní. Putují do chladiče, kde se pomocí vzduchu ochladí na teplotu do 30° C.
DetailPytlování pelet
Vyrobené pelety lze pomocí automatizované linky balit do 15kg pytlů. Pelety v pytlích narovná robot na palety a ovine fólií.
DetailPlnění Big-Bag vaků
Stanice se používá k plnění pelet do velkoobjemových pytlů Big-Bag, které jsou umístěny na paletě, nebo na podlaze ve vnitřním prostoru.
DetailVolně ložené pelety
Vyrobené pelety se mohou volně skladovat v různých skladovacích silech, zásobnících, pozinkovaných, ocelových či laminátových.
Detail