Mlýn štěpky KAHL
AMANDUS KAHL GmbH & Co. KG je rodinná firma která byla založena v roce 1876 pro výrobu peletizačních lisů a mlýnů. Výrobní portfolio se postupně rozšířilo a dnes dodávají jednotlivá zařízení i ucelené linky na klíč. Více než 140 let zkušeností a 700 zaměstnanců z nich činí předního dodavatele peletizačních lisů a linek a zařízení pro výrobu a granulaci krmných směsí a chemikálií. jejich zařízení pro zpracování biomasy se používají po celém světě. Jejich nejdůležitější stroje a zřízení jsou vyráběny v Reinbeku u Hamburku, takže jsou skutečně „Made in Germany“. Pro peletizační linky vyrábějí nejen drtiče štěpky, válcové, nebo s plochou matricí ale i pásové sušárny, peletizační lisy s dávkovacím a míchacím šnekem, chladiče a další příslušenství.
V mlýny KAHL jsou vhodné pro mletí dřevní štěpky, piliny nebo hobliny a další kusové biomasy. Tyto vstupní suroviny se liší povrchem, konzistencí, ale také vlhkostí. Dřevo má často vyšší obsah vlhkosti než jiná biomasa, což může vést k problému s broušením. Mlýny jsou však přizpůsobeny přesně takovým biomasám, a proto jsou ideální pro mletí dřevěných výrobků. Mimo jiné dosahuje svého úspěchu drcením a broušením válečků. Rozsah výkonu je mezi několika stovkami kilo a více než 40 t / h. Mlýn KAHL to vše s minimální spotřebou energie v kombinaci s tichým provozem, nízkými nároky na prostor a bez aspirace, cyklónového, filtračního a odpadního vzduchu.
Technologie
Vynášecí dopravník dopraví pilinu a štěpku do mezizásobníku před mlýnem KAHL.
Před mlýnem štěpky KAHL je umístěný ocelový mezi zásobník kam se ukládá štěpka.
U mlýnů na štěpku KAHL není nutný druhý stupeň mletí na kladivových mlýnech.
Ocelový mezizásobník namletých pilin a štěpky před vstupem do sušičky pilin.
Mletí štěpky
Pokud jde o stroje na drcení štěpky, splňují všechny evropské směrnice ATEX. Navíc mají nízkou spotřebu elektrické energie a nejsou nutná žádná opatření na ochranu proti hluku. Mlýny G30 a G50 jsou vhodné na mletí štěpky za mokra. Předemletí štěpky lze snadno provést v tradičním kladivovém mlýnu Kahl. V námi dodávaných peletovacích linkách používáme mlýny ze štěpky na pilinu KAHL u kterých není nutný druhý stupeň mletí štěpky na kladívkových mlýnech.
Drcení štěpky
Štěpka je dřevní materiál rozsekaný na malé kousky. Těžební zbytky, klest a pařezy, určené pro štěpkování se vyvážejí z vytěžených ploch na tzv. “odvozní místo”, kde se tento materiál následně štěpkuje, současně nakládá do nákladních automobilů a odváží na místo zpracování. Dřevní štěpka z biomasy z údržby zeleně, je často méně kvalitním palivem v porovnání s lesní štěpkou, protože má větší obsah kůry a jemnější strukturu. Štěpka vyrobená z těžebních zbytků se nazývá štěpka lesní, štěpka vyrobená ze dřeva bez příměsy kůry či jehličí je štěpka papírenská a je určena pro výrobu papíru. Štěpka vyráběná zpracováním pilařského odpadu, zejména krajin, je štěpka pilařská. Celý proces výroby štěpky, tzn. vyvážení, štěpkování a odvoz štěpky je nutno v závislosti na kvalitě produkovaného materiálu realizovat v co nejkratším možném termínu.
Sekání, drcení a mletí dřevního odpadu jsou technologické operace, které zhodnocují dřevní odpad. Stroje určené k této činnosti se rozdělují dle množství a druhu zpracovávaného materiálu, prostorového řešení či požadavku na kvalitu výstupní štěpky.
- ŠTĚPKOVÁNÍ dřevního odpadu vytváří vysoce kvalitní štěpku, která je určena pro další zpracování v papírenském nebo dřevařském průmyslu.
- DRCENÍ dřevního odpadu vytváří štěpku vhodnou především pro přímé spalování nebo pro výrobu dřevních briket.
- MLETÍ štěpky, nebo-li její sekundární zpracování, je způsob přípravy dřevního odpadu pro peletování nebo briketování.
Dřevní štěpka je štěpené kusové dřevo
Biomasa slouží jako akumulátor energie a lze ji využít poměrně jednoduše a dlouhodobě skladovat. Dřevní štěpka vzniká jako vedlejší dřevařský produkt při zpracování dřeva či cíleným drcením dřevních materiálů. Řadí se k tuhé biomase, sloužící k výrobě tepla, deskových materiálů, papíru a často se drtí a lisuje do pelet či briket. Dřevní štěpka je štěpené kusové dřevo. Frakce se nejčastěji pohybuje mezi 2,5 až 5 cm. Dřevní štěpka z biomasy z údržby zeleně, je často méně kvalitním palivem v porovnání s lesní štěpkou, protože má větší obsah kůry a jemnější strukturu. Ve většině případů je proto nutné tuto štěpku dodatečně zpracovat.
Peletovací linka
Pilina je skladována v samostatné hale, pomocí manipulátoru je přihrnována na příjmovou hydraulickou podlahu.
DetailSušení pilin
Piliny z čerstvého pořezu mají vysoký obsah vody, více než 40%. Před peletováním je nutné usušit pilinu na hodnotu okolo 11%.
DetailOdloučení prachu
Za bubnovými sušárnami se pilina odloučuje z proudu teplého vzduchu pomocí soustavy cyklonů, potom odchází jen čistá pára.
DetailDrcení pilin
Piliny putují do mlýnu s malými kladívky, které sjednotí frakci pilin a hoblin, to zajišťuje síto o průměru ok cca 5mm.
DetailMíchání pilin
Dálě jdou piliny do míchacího zásobníku, kde se pilina krátce zdrží a cestou do lisu se do ní doplní ještě malé množství aditiva.
DetailHomogenizace pilin
Homogenizátor je vybaven zařízením pro zkrápění pilin, aby bylo možné regulovat optimální vlhkost suroviny před lisováním.
DetailLisování pelet
Pilina je pomocí tři vnitřních rolen vytlačována do kruhové matrice, ve které je řada kanálků, které zformují pilinu do pelety.
DetailChlazení pelet
Pelety po vylisování mají okolo 70° C a jsou tvarově nestabilní. Putují do chladiče, kde se pomocí vzduchu ochladí na teplotu do 30° C.
DetailPytlování pelet
Vyrobené pelety lze pomocí automatizované linky balit do 15kg pytlů. Pelety v pytlích narovná robot na palety a ovine fólií.
DetailPlnění Big-Bag vaků
Stanice se používá k plnění pelet do velkoobjemových pytlů Big-Bag, které jsou umístěny na paletě, nebo na podlaze ve vnitřním prostoru.
DetailVolně ložené pelety
Vyrobené pelety se mohou volně skladovat v různých skladovacích silech, zásobnících, pozinkovaných, ocelových či laminátových.
Detail